Skip links

Ego – Zabójca biznesu. Zobacz, jak go uniknąć.

Posiadasz firmową stronę internetową lub planujesz zlecenie jej wykonania? Jeśli tak, to możesz zastanawiać się, jaka usługa hostingowa będzie dla niej odpowiednia. Wybierając hosting, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów działania tej usługi. W ten sposób może udać Ci się uniknąć wielokrotnych zmian dostawcy w przyszłości, a być może również poważniejszych problemów czy nawet strat finansowych. O tym, jakie parametry hostingu sprawdzić przed zakupem i w jaki sposób to zrobić dowiesz się z tego artykułu.

Czym w zasadzie jest hosting?

Posiadasz firmową stronę internetową lub planujesz zlecenie jej wykonania? Jeśli tak, to możesz zastanawiać się, jaka usługa hostingowa będzie dla niej odpowiednia. Wybierając hosting, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów działania tej usługi. W ten sposób może udać Ci się uniknąć wielokrotnych zmian dostawcy w przyszłości, a być może również poważniejszych problemów czy nawet strat finansowych. O tym, jakie parametry hostingu sprawdzić przed zakupem i w jaki sposób to zrobić dowiesz się z tego artykułu.

Na serwerze zainstalowane jest oprogramowanie niezbędne do tego, aby mógł wykonywać zadania związane z obsługą stron www. Konto hostingowe może służyć też do obsługi firmowej poczty e-mail z własną nazwą domeny.

Współczesne technologie tworzenia stron www

Obecnie większość stron internetowych korzysta z jakiegoś rodzaju systemu zarządzania treścią — CMS. Najpopularniejszym z nich jest WordPress — napędza on obecnie ponad 40% wszystkich stron www. Tego rodzaju systemy w większości napisane są w języku programowania PHP i korzystają z baz danych typu SQL.

 

Dla właściciela strony oznacza to możliwość wygodnego zarządzania nią czy też rozbudowy o nowe funkcje poprzez dodanie gotowych modułów. Z drugiej strony powoduje to większe wymagania po stronie hostingu, który musi przetworzyć kod, wykonać zapytania do bazy danych i dopiero w wyniku tych operacji dynamicznie generuje strony, które są wyświetlane w przeglądarce użytkownika. Z tego względu wybór właściwego hostingu stał się większym wyzwaniem i wymaga przeanalizowania parametrów, które będą miały wpływ na szybkość i stabilność działania tej usługi.

Chcesz, by Twoja strona działała szybko?
Postaw na hosting o wysokich parametrach

Dobry hosting ma kluczowe znaczenie dla szybkiego wczytywania się firmowej strony internetowej. A w naszych czasach strona internetowa musi ładować się szybko. Według danych Google na urządzeniach mobilnych ponad 50% użytkowników nie zaakceptuje czasu ładowania powyżej 3 sekund i zrezygnuje z wizyty na stronie. Osiągnięcie niskich czasów ładowania w przypadku stron korzystających z systemu CMS jest trudniejsze, dlatego ważny jest wybór usługi, która to umożliwi.

Wydajność hostingu — sprzęt

Jak wspomniałem na początku artykułu, hosting to część serwera, który podobnie jak komputery, z jakich korzystamy na co dzień, wyposażony jest w procesor, pamięć RAM oraz korzysta z dysków do przechowywania danych.

 

To, z jakiego sprzętu korzysta Twój hostingodawca będzie bardzo istotne dla szybkiego działania Twojej witryny. Sprzęt powinien być:

  • dedykowany do rozwiązań serwerowych — są to urządzenia klasy enterprise przeznaczone do pracy ciągłej,
  • renomowanych producentów,
  • jak najnowszy.

 

Na co więc zwrócić uwagę analizując ofertę hostingu?

Procesory

Skrypty PHP, na których wykonywaniu opiera się działanie stron stworzonych w systemach takich jak WordPress, wykonywane są przez procesor serwera. Szybkość procesora dla osiągnięcia zadowalających czasów wczytywania witryny jest więc szczególnie ważna. 

 

Czy dostawca, z którego serwerów chcesz skorzystać, zamieścił na swojej stronie informacje, z jakich procesorów korzysta? Czy jesteś w stanie sprawdzić, w którym roku zostały wyprodukowane? 

 

Brak jakiejkolwiek informacji może być niepokojący, podobnie jak obecność procesorów sprzed kilku lub kilkunastu lat. Mówimy w końcu o branży komputerów i nowych technologii, w której w ciągu kilku lat może zmienić się bardzo wiele.

Jeśli na stronie dostawcy nie znajdziesz tego rodzaju informacji — zapytaj o nie. Zweryfikujesz przy okazji, jak radzi sobie z przedsprzedażową obsługą klienta i czy nie udziela wymijających odpowiedzi na pytania o kluczowe parametry usługi.

Dyski twarde

Istnieje kilka rodzajów dysków twardych, które mają zastosowanie w serwerach. Najstarsza technologia to tzw. dyski talerzowe — HDD. Są one skonstruowane na podstawie ruchomego elementu (obracającego się dysku), co znacznie ogranicza ich wydajność oraz zmniejsza trwałość.

 

Następcą dysków HDD są zbudowane w pełni w oparciu o podzespoły elektroniczne (pamięć flash) dyski SSD. Ich nowsza wersja, wyposażona dodatkowo w nowoczesny protokół komunikacyjny NVM Express nazywana jest dyskami NVMe.

 

Jak zapewne się domyślasz, najlepsze parametry, dzięki którym Twoja strona www będzie ładowała się błyskawicznie, mogą zapewnić dyski NVMe. Sprawdź więc z jakiego rodzaju dysków korzysta firma, z której oferty planujesz skorzystać. Serwery w LH.pl oparte są właśnie o dyski NVMe. W przypadku braku informacji — spróbuj ją uzyskać. 

 

Dodatkowo dowiedz się, czy dyski SSD (a najlepiej NVMe) będą obsługiwały zarówno pliki Twojej strony, jak i bazę danych. Część dostawców stosuje dyski SSD tylko dla baz danych, a serwery plików działają na podstawie starej technologii. Jest to rozwiązanie pośrednie — najlepszą wydajność gwarantuje usługa w pełni oparta o technologię NVMe.

Pamięć RAM

Kolejny element sprzętowej układanki, z której zbudowany jest hosting to pamięć RAM. Najnowszy dostępny standard pamięci RAM to DDR4 i z takiego jej rodzaju powinien korzystać Twój dostawca usługi.

Konfiguracja serwerów

Oprócz sprzętu dla szybkiego działania Twojej strony istotne będzie również dostępne na serwerach oprogramowanie. Najważniejsze elementy to:

  • serwer http — jeśli Twoja strona zbudowana będzie w oparciu o WordPress powinien to być serwer Apache lub NGINX,
  • interpreter PHP — najnowsza dostępna wersja to 8.1 – najlepiej gdyby dostawca oferował kilka wersji do wyboru,
  • silnik bazy danych MySQL (min. 5.7) lub MariaDB (min. 10.2).

 

Dodatkowo zweryfikuj czy na serwerze dostępne będą jakieś mechanizmy przyspieszające działanie skryptów PHP, np. Opcache oraz wsparcie nowszej wersji protokołu komunikacji przeglądarki z serwerem – http2.

 

Aby możliwe było wykorzystanie protokołu http2, Twoja strona musi być zabezpieczona certyfikatem SSL. W tym miejscu Twój dostawca hostingu może również ułatwić Ci zadanie, zapewniając automatycznie odnawiane, bezpłatne certyfikaty SSL np. Let’s Encrypt.

Bezpieczeństwo danych

Firma, której powierzysz swoje dane — czy to pliki strony, czy poufną zawartość korespondencji mailowej, powinna zagwarantować ich pełne bezpieczeństwo.

Centrum danych

Serwery, z których będzie korzystała Twoja usługa, muszą być udostępnione w lokalizacji, która zapewni:

  • nieprzerwane zasilanie, nawet w przypadku awarii — niezależne linie zasilania i zasilanie awaryjne,
  • nieprzerwany dostęp do sieci — łącza od wielu operatorów,
  • ochronę fizyczną, która uniemożliwi dostęp niepowołanych osób do urządzeń,
  • ochronę w przypadku wypadków takich jak powódź, pożar,
  • odpowiednie warunki środowiskowe — wilgotność powietrza, temperatura.

 

Tego rodzaju zabezpieczenia gwarantują wysokiej klasy centra danych. Powinny one być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Wybierając dostawcę hostingu dowiedz się, gdzie zlokalizowane są urządzenia, z których korzysta i czy lokalizacje te spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa (TIER III i IV).

Jedna lokalizacja?

Nawet przy spełnieniu rygorystycznych wymagań odnośnie bezpieczeństwa, ulokowanie przez firmę hostingową wszystkich zasobów w jednej lokalizacji nie jest dobrą praktyką. Optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z wielu niezależnie zlokalizowanych centrów danych. Przykładowo, w LH.pl serwery zlokalizowane są w 3 niezależnych lokalizacjach.

 

W ten sposób całkowicie eliminowane jest ryzyko ich utraty, w przypadku katastrofy, której nie udałoby się zapobiec. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale nie można ich wykluczyć całkowicie.

Oprogramowanie i procedury bezpieczeństwa

Na bezpieczeństwo danych, oprócz fizycznych zabezpieczeń sprzętu na poziomie serwerowni, wpływ będą miały również stosowane przez firmę hostingową oprogramowanie oraz procedury bezpieczeństwa. Dobry dostawca hostingu zapewni:

  • bieżące aktualizacje systemu operacyjnego i pozostałego oprogramowania na serwerach np. silnika baz danych,
  • zabezpieczenia przed atakami DDoS,
  • firewall,
  • ochronę przed atakami BruteForce,
  • regularne skany antywirusowe,
  • dostęp do serwera za pomocą szyfrowanych protokołów (FTPs, SFTP, szyfrowane porty serwerów poczty).

 

Oczywiście sama strona internetowa, zwłaszcza w przypadku aplikacji takich jak WordPress musi być również odpowiednio zabezpieczona i aktualizowana. Hostingodawca może jednak przez wdrożenie opisanych środków wyeliminować lub ograniczyć pewne zagrożenia.

Kopie zapasowe

Firma, która na dużą skalę przechowuje dane powierzone przez klientów, musi stosować właściwą politykę bezpieczeństwa w zakresie kopii zapasowych. Wybierając hosting, zwróć uwagę na to:

  • jak często wykonywane są kopie i jak długo przechowywane,
  • gdzie są przechowywane.

 

Przechowywanie kopii na tym samym serwerze co właściwych danych jest bezcelowe, bo w przypadku awarii tego serwera kopie również zostaną utracone. Rozwiązaniem są osobne serwery backupowe, a idealnym scenariuszem przechowywanie kopii w odrębnej serwerowni. Z kolei optymalny czas przechowywania tych kopii to co najmniej 14 dni.

Monitoring infrastruktury

Świadczenie usług hostingowych wymaga umiejętnego zarządzania skomplikowaną infrastrukturą złożoną z bardzo wielu serwerów i urządzeń sieciowych. Aby zapewnić ciągłość działania usług, konieczne jest monitorowanie ich działania przez całą dobę w zautomatyzowany sposób. Monitoring powinien umożliwić nie tylko reagowanie na awarie, ale też zapobieganie im poprzez informowanie o sytuacjach potencjalnie problematycznych.

Przetwarzasz dane osobowe?
Wybierz hosting spełniający wymagania RODO

Jeśli jesteś administratorem danych w rozumieniu RODO, wybierając hosting, zwróć uwagę również czy pozwoli Ci on wywiązać się z obowiązków, jakie nakłada na Ciebie rozporządzenie. Powierzenie firmie hostingowej danych, których jesteś administratorem, powinno odbywać się na podstawie umowy, która określa, jaki będzie zakres powierzonych danych, charakter i cel przetwarzania. Umowa ta zobowiązuje również dostawcę hostingu do wdrożenia odpowiednich środków bezpieczeństwa w procesach przetwarzania.

Support

Korzystając z usługi hostingowej, możesz potrzebować wsparcia w sprawach związanych z jego obsługą i konfiguracją, a także w przypadku wystąpienia problemów np. błędów na stronie. Zakres bezpłatnego supportu w zależności od firmy może się różnić.

 

Przykładowe czynności, które dostawca hostingu może wykonywać w ramach supportu:

  • przywrócenie danych z backupu — może dotyczyć plików strony, jej bazy danych albo zawartości kont e-mail,
  • zarządzanie rekordami DNS domeny,
  • udostępnienie logów serwera,
  • pomoc w analizie błędów typu 4XX, 5XX, które wystąpiły na stronie,
  • zmiana ustawień pliku konfiguracyjnego PHP.

 

Możesz posłużyć się tymi przykładami, weryfikując, na jaki zakres bezpłatnego wsparcia możesz liczyć w danej firmie. Zwróć uwagę na fakt, że w niektórych przypadkach wszystkie wyżej wymienione działania realizowane są jako dodatkowo płatna usługa, co może wygenerować dla Ciebie znaczne koszty.

 

Wiele o sprawności działania supportu danego dostawcy powiedzą Ci również opinie innych użytkowników. Bardzo często zwracają oni uwagę na ten właśnie aspekt. Zapoznanie się z ocenami na wizytówce firmy w Google lub recenzjami na Facebooku może dostarczyć Ci cennych informacji o tym, jakie dana firma ma podejście do obsługi klienta.

 

Warto również, aby dostępny był więcej niż jeden kanał kontaktu z supportem. W niektórych przypadkach dla osiągnięcia szybkiego rozwiązania problemu opis przesłany drogą mailową wraz z załącznikami w postaci screenów czy treści komunikatów będzie lepszą formą kontaktu. W innych sytuacjach szybka rozmowa telefoniczna wystarczy.  

Podsumowanie

Jak widzisz, decyzja o wyborze hostingu powinna być poprzedzona dokładną analizą oferty, na którą się decydujesz. Podejście do sprawy w ten sposób pozwoli Ci cieszyć się szybkim i stabilnym działaniem firmowej strony www.

Leave a comment